Użycie farby to wygodny sposób na odświeżenie aranżacji wnętrza, nadanie nowego koloru meblom czy zabezpieczenie powierzchni wystawianych na zewnątrz. By efekt był zadowalający, należy zwrócić uwagę, czy wybrany produkt nadaje się do zastosowania na powierzchni przeznaczonej do malowania. Jakie są rodzaje farb malarskich? Oto przewodnik.
W większości przypadków wybór farby rozpoczyna się od określenia jej koloru. Oczywiście barwa emulsji jest istotna, ale ważniejsze są jej właściwości. To, czy produkt jest odporny na wilgoć, szorowanie i zmywanie, a także to czy nadaje się do zastosowania na elewacji lub drewnie, ma wpływ na efekt malowania.
Wybierając farbę należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj powierzchni, warunki w jakich będzie wystawiona na próbę, a także jej przeznaczenie. Dlatego, by długo cieszyć się atrakcyjną i dobrze zabezpieczoną powierzchnią, należy sprawdzić właściwości emulsji oraz wskazówki producenta, który dokładnie sugeruje, do jakich struktur dedykuje swoją emalię.
Dostępne na rynku emulsje można sklasyfikować zarówno pod kątem składu produktu, jak i materiału, który pokryje. Przyjmując jedno z najogólniejszych kryteriów, dotyczących malowania ścian, należy wyróżnić farby wewnętrzne i elewacyjne. Czym się charakteryzują?
Nowoczesne technologie pozwalają zastosować farby wewnętrzne w każdym pomieszczeniu. Podczas ich doboru konieczne jest odpowiednie określenie charakteru malowanej strefy. Farby wewnętrzne mają różnorodne właściwości – mogą być odporne na plamy, wodę lub intensywne ścieranie. Znając przeznaczenie pomieszczenia, można łatwo wybrać trwałą i jakościową farbę na ścianę, a dzięki temu uzyskać długotrwały oraz atrakcyjny efekt.
Farby elewacyjne (zewnętrzne) są wystawione na zupełnie inne wyzwania. Pełnią funkcję zabezpieczającą i dekorującą. Są wytrzymałe na zmianę pogody, temperatury, czy dużą wilgoć. Farby elewacyjne chronią też budynki przed niekorzystnym działaniem promieni UV.
By dokładniej wyszczególnić dostępne na rynku rodzaje farb malarskich, warto zwrócić uwagę na ich zastosowanie. Właściwości powierzchni, którą pokryją, mają ścisły związek z trwałością wykończenia. Jaką farbę wybrać do metalu, płytek czy drewna?
Farba do metalu ma swoje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Musi tworzyć na powierzchni trwałą powłokę (najlepiej długoletnią) i często też chronić ją przed rdzą. Jeśli malowaniu podlega materiał nieżelazny, do pracy wystarczy emulsja akrylowa. W przeciwnym wypadku sprawdzi się inna farba do metalu – na przykład ta o charakterze rozpuszczalnikowym.
Nieco inne zabezpieczenie powierzchni tworzy farba do mebli. W tym przypadku wybór odpowiedniej emulsji jest bardzo szeroki i wszystko zależy od oczekiwanego efektu. Do malowania elementów wyposażenia doskonale nadaje się emalia akrylowa czy alkidowa. Jako farba do mebli dobrze sprawdzi się emulsja kredowa czy tablicowa, jak również te dedykowane do renowacji.
Drewniane stoły, szafy czy krzesła świetnie zabezpieczy lakierobejca. Preparaty te z jednej strony barwią powierzchnię (niczym farba do drewna), a z drugiej pozostawiają na niej przejrzystą powłokę, dzięki czemu widać charakterystyczne usłojenie. Dodatkowym atutem produktu jest fakt, że lakierobejca zabezpiecza strukturę drewna.
Czym jeszcze pomalować drewnianą powierzchnię? Dobra farba do drewna nie tylko nadaje mu barwę, ale też chroni m.in. przed uszkodzeniami. W tym celu sprawdza się emulsja akrylowa, alkidowa czy kredowa. Jeśli farba będzie używana na zewnątrz, koniecznie trzeba sprawdzić, czy na pewno została do tego przeznaczona.
A która farba do betonu będzie najlepsza? Zdecydowanie ta, która uchroni powierzchnię przed uszkodzeniami, kwasami czy olejami. Jako farba do betonu sprawdzi się emalia akrylowa, akrylowo-silikonowa czy poliuretanowa.
Odpowiednio dobrana farba do płytek to doskonałe rozwiązanie na szybki remont w kuchni czy łazience. Przy jej wyborze należy pamiętać o charakterystycznych parametrach tych produktów, związanych z właściwościami pomieszczeń. Jakich? Farba do płytek powinna być odporna na wodę, wilgoć i działanie środków chemicznych.
Rynek oferuje naprawdę szeroki wybór farb. Producenci dbają o jak najwyższą jakość swoich produktów i coraz to nowe właściwości emalii. Wszystkie rodzaje farb malarskich wchodzą w skład bogatego asortymentu hurtowni Heban. W ofercie dostępne są profesjonalne farby , m.in. te do: drewna, metalu, malowania ścian wewnętrznych czy elewacji. Swobodę wyboru gwarantuje szeroka oferta kolorystyczna farb.
Poza emulsjami, w ofercie hurtowni Heban znajdują się także lakiery, rozpuszczalniki i akcesoria niezbędne do przeprowadzenia prac malarskich.
Jesteśmy dystrybutorem materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nasza hurtownia budowlana działa od 1990 roku. Zaopatrujemy Klientów w profesjonalne materiały budowlane, wykończeniowe, systemy dociepleń, chemię budowlaną, narzędzia, drzwi, podłogi, płytki, ceramikę sanitarną i armaturę. W hurtowni materiałów budowlanych Heban oferujemy produkty cenionych marek jak Tikkurila, Dekoral, Caparol, Beckers, Isover, Rockwool, Arbet, Knauf, Rigips, Atlas, Farby Kabe. Zaopatruja się u nas sklepy, hurtownie i składy budowlane, salony wnętrzarskie, inwestorzy, firmy wykonawcze, a także indywidualni Klienci.
pon-pt 8.00-16.00
pon-pt 6.00-17.00
Skład budowlany Heban zapewnia profesjonalne doradztwo, indywidualne warunki handlowe dla naszych Klientów i niezawodną logistykę. Bardzo cenimy długoletnie relacje z naszymi Partnerami, co przekłada się na elastyczność i bardzo dobre warunki zakupowe. Wśród konkurencji wyróżnia nas dostępność towaru "od ręki" w naszych magazynach. Hurtownia budowlana Heban zatrudnia przeszło 200 osób. Składa się m.in. z doświadczonych handlowców stacjonarnych oraz terenowych. Handlowcy kompleksowo – od kosztorysowania po logistykę – na bieążaco pomagają w procesie zakupowym. W ofercie HEBAN znajduje się bardzo szerokie portfolio 220 tys. produktów. Współpracujemy z aż 250 sprawdzonymi dostawcami i producentami uznanych marek - polskich oraz europejskich. Dzięki temu możesz kompleksowo i wygodnie regularnie zaopatrywać Twoje inwestycje w jednym miejscu. Aż 13 tys. produktów dostępnych jest „od ręki” w naszych magazynach. Skład budowlany Heban jest czlonkiem dwóch grup zakupowych Stofarb i PGC. Dzięki uczestnictwu w konsorcjach zakupowych Heban może oferowac Klientom jeszcze lepsze warunki handlowe. Marki własne „Stofarb” pozwalają nam oferować profesjonalne i wysokiej jakości produkty w bardziej atrakcyjnych cenach. Konsorcjum Stofarb, oprócz marek własnych (Bausolid, Goldmurit, Silveno, Pro-sto, Drewnostyl, Hi-Fi Color), zapewnia korzystne ceny innych produktów z asortymentu farb, impregnatów, gruntów, klejów, silikonów, pianek, rozcieńczalników i narzędzi. Dzięki uczestnictwu w Konsorcjum PGC (polska Grupa Ceramiczna) Heban prowadzi sprzedaż światowej klasy markowych produktów z asortymentu armatury i ceramiki (marki: Emporia, Vitra, GSI), płytek (Azulejos Benadresa, Portinari, Novabell, Rako, Saloni, Lafaenza) oraz produktów pod marką własna (marki Ceramica Limone, Zoya).